świadoma pielęgnacja włosów

Świadoma pielęgnacja włosów – część 1/2

Pielęgnacja włosów – podstawowe zasady

Pielęgnacja włosów nie jest wcale wymysłem obecnych czasów. Wystarczy zapytać swoją babcię o naftę kosmetyczną, miksturę drożdży z mlekiem czy szampon z rzepy :).

Włosy od dawna uznawane są za atrybut kobiecości. Krótkie, długie, kręcone lub lekko falowane — moda nieustannie się zmienia! Zdrowe włosy to marzenie niejednej z nas, niezależnie od naszych stylistycznych upodobań. Świadoma pielęgnacja włosów to zbiór podstawowych zaleceń, dzięki którym to będzie możliwe.

Wśród podstawowych zasad pielęgnacji włosów, wyróżnić możemy:

  • mycie,
  • suszenie,
  • układanie.

Jak poprawnie myć skórę głowy?

mycia wlosow

Musimy przede wszystkim zaopatrzyć się po prostu w szampon. Brzmi banalnie? Niekoniecznie!

Przy wyborze szamponu należy kierować się skórą głowy i tym, co dzieje się na naszym skalpie. Jeśli skóra głowy jest przesuszona, wybierzmy szampony łagodne i nawilżające. Jeśli borykamy się z przetłuszczaniem włosów — sięgnijmy po produkty redukujące wydzielanie łoju. Szamponów do zadań specjalnych (np. tych przeciwłupieżowych) używaj zgodnie z zaleceniami producenta. Stosuje się je najczęściej rzadziej niż te codziennego użytku – ok. 2-3 razy w tygodniu.

Nakładanie szamponu powinno odbywać się na mokre włosy. Nie odsączaj kosmyków przed aplikacją szamponu! Nie wytworzy się wówczas piana, a Ty uznasz, że produkt był stratą pieniędzy. Szampon należy nakładać w zagłębienie dłoni, następnie spienić i nałożyć na włosy.

Jeśli żyjesz w duchu zero waste i korzystasz z szamponu w kostce – rozmydl go w dłoniach. Po wytworzeniu piany, nałóż go na skalp.

Tu następuje najprzyjemniejsza część procedury — masaż skóry głowy!

Myjąc skalp, nie szarp włosów i nie pocieraj dłońmi gwałtownie. Zastosuj umiarkowany nacisk i oczyść dokładnie całą głowę. Resztą piany umyj łodygę włosów.

Szampon spłukaj pod bieżącą wodą, ale pamiętaj, by jej temperatura nie była za wysoka. Następnie umyj włosy drugi raz. Dlaczego? Pierwsze mycie zwykle jedynie rozpulchnia znajdujące się na skórze martwe komórki naskórka zlepione łojem i stylizatorami. Dopiero dwukrotne umycie skóry głowy zapewni Twoim włosom odpowiednią świeżość.

Częstotliwość mycia skóry głowy to kwestia bardzo indywidualna. Nie należy jednak „przetrzymywać” nieświeżych włosów. To szkodliwy mit, który wcale nie prowadzi do przedłużenia czystości włosów. Im dłużej włosy pozostają nieumyte, tym większą radość sprawiamy bakteriom i roztoczom…

Suszenie włosów

osuszanie wlosow

Po umyciu skóry głowy, włosy należy osuszyć. Warto wiedzieć, że wilgotne włosy są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne. Do odsączenia nadmiaru wody warto użyć… starego, bawełnianego T-shirtu. Oczywiście nie takiego, który zyskał nowe życie jako ścierka do kurzu, ale takiego, w którym już nie chodzimy. Bawełniany podkoszulek jest znacznie delikatniejszy niż ręcznik frotte i nie uszkodzi łodygi włosa. Wersją prestiżową jest wiskozowy turban. Gwarantujemy, że stylówka po kąpieli nigdy nie była bardziej wytworna! 🙂

Włosy należy osuszać, ale nie wycierać, a to częsty błąd. Tarcie ręcznikiem powoduje bowiem uszkodzenie łodygi włosa.

Jeśli myjesz głowę wieczorem — unikaj spania w mokrych włosach! Osusz je delikatnie za pomocą chłodnego nawiewu i zabezpiecz przed snem. Staraj się unikać gorącego powietrza, a jeśli nie masz takiej możliwości, użyj kosmetyków termoochronnych.

Układanie włosów

W trosce o włosy i skalp należy używać jak najmniejszej ilości kosmetyków stylizujących. Choć przedłużają trwałość fryzury, to mają tendencję do wysuszania pasm i skóry głowy. To z kolei może doprowadzić do świądu i zaczerwienienia. W miarę możliwości unikaj więc lakierów do włosów, pianek czy pudrów nadających objętość.

Jeśli nie możesz żyć bez prostownicy czy lokówki, nie zapomnij o ochronie przed wysoką temperaturą. Twoje włosy Ci za to podziękują! W innym wypadku, pozwolisz wysokiej temperaturze przyspieszyć ich niszczenie.

Pielęgnację włosów i układanie fryzury usprawnią wysokiej jakości akcesoria do pielęgnacji. Począwszy od grzebienia czy szczotki, a skończywszy na najmodniejszych scrunchies.

Pielęgnacja włosów – akcesoria

Przy wyborze odpowiedniej szczotki do włosów, warto kierować się typem włosów. Nie wszystkie sprawdzą się w przypadku włosów gęstych, a zupełnie inne posłużą w pielęgnacji włosów cienkich.

Włosy cienkie, wypadające

Szczotka do pielęgnacji włosów cienkich powinna charakteryzować się szerokim rozstawem ząbków.

Delikatnie i skutecznie rozczesuje włosy, a także świetnie radzi sobie z kołtunami. Warto zadbać też o to, by na końcach ząbków znajdowały się osłonki – kuleczki. Sprawią, że rozczesywanie włosów będzie bezbolesne i pobudzą krążenie krwi. Masaż głowy szczególnie przyda się w przypadku nadmiernego wypadania włosów, bo wzmocni cebulki włosów. Działanie stymulujące wzrost i lśniące włosy w jednym. Brzmi nieźle, prawda?

Włosy grube

Posiadacze gęstych włosów powinni skupić swoją uwagę na długości ząbków szczotki. Idealnie sprawdzą się w tym przypadku ząbki dłuższe niż w zwykłych szczotkach, bo dotrą głębiej. Eliminuje to potrzebę rozdzielania włosów na sekcje i usprawnia czesanie włosów! Sięgnij po szczotki z pneumatyczną poduszką typu paddle brush.

Włosy kręcone

Fale i loki stanowią prawdziwe wyzwanie dla szczotek i grzebieni. Żeby sprostać wyzwaniu rozczesania włosów kręconych, należy wybrać grzebień lub szczotkę o bardzo szerokim rozstawie ząbków. To najczęściej akcesoria bambusowe, które zadbają też o skręt. Warto pamiętać, że włosów kręconych nie rozczesujemy na sucho! To jedyny typ włosa, którego mycia nie musi poprzedzać czesanie.

Kucyk, kok, a może warkocz?

scrunchies na wlosy

Zrezygnuj z gumek, które wyrywają włosy przy każdym pociągnięciu! Czy naprawdę w ten sposób chcesz niweczyć wieloetapową pielęgnację włosów?

Sięgnij po miękkie w dotyku, bezpieczne dla łodygi włosa, a do tego ewidentnie ponadczasowe… scrunchies. Kto pamięta je z lat dziecięcych?

Gumka nie zsuwa się z włosów, jest wykonana z bawełny i stanowi genialne uzupełnienie stylizacji. Scrunchies dostępne są w także w różnych rozmiarach! To modny dodatek dostępny w wielu kolorach i wzorach, a do tego dba o Twoje włosy. Czego chcieć więcej? 🙂

Karaluchy pod poduchy

Dopełnieniem zdrowego (dla włosów i skóry) snu będzie satynowa poduszka. Jej gładka struktura zapobiega powstawaniu zmarszczek sennych, a dodatkowo wpływa na kondycję włosów. To wegańska alternatywa dla jedwabiu! Ma bardzo gładki splot i w dotyku przypomina jedwab. Dzięki lśniącej poszewce kosmyki nie wycierają się, a dodatkowo zyskują zdrowy blask. Poszewka z bawełny satynowej pomaga także w utrzymaniu dostatecznego poziomu nawilżenia, również włosów kręconych. Dzięki wygodnej fakturze higiena snu jest na najwyższym poziomie, a nocne procesy regeneracyjne zachodzą bez zakłóceń. Poszewka nadaje się do wszystkich rodzajów włosów, niezależnie od ich porowatości.

Podsumowanie – świadoma pielęgnacja włosów

Przestrzeganie powyższych podstawowych zasad pielęgnacji sprawi, że włosy odwdzięczą Ci się pięknym, a przede wszystkim, zdrowym wyglądem! Opisane we wpisie drobne zmiany przyniosą duże rezultaty, na które nie trzeba długo czekać. Prawidłowe mycie, suszenie czy układanie włosów, to przede wszystkim świetna baza dla dalszych kroków w trosce o lśniące pukle – pielęgnację i olejowanie zgodnie z porowatością.

Wątpliwości na te tematy rozwiejemy już niedługo, w drugiej części artykułu.

To jak – gotowi na wspólne dbanie o włosy? 😉 Jeżeli tak to sprawdźcie co dla Was mam w naszym sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapewniamy, że publikowane opinie pochodzą od osób, które używały lub nabyły dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie o produkcie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.