porowatość włosów

Świadoma pielęgnacja włosów – porowatość włosów – część 2/2

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to nic innego jak kąt rozchylenia łuski włosa. Choć pozornie włosy wydają się gładkie, to w rzeczywistości mają nierówną strukturę. Łuski włosa pełnią rodzaj ochrony w kontakcie z wodą i czynnikami zewnętrznymi.

Porowatość włosów jest cechą, która jest determinowana przez nasze geny. W przeciwieństwie do np. koloru oczu, na tę cechę możemy częściowo wpływać! Pomogą w tym dobrze dobrane zabiegi fryzjerskie i odpowiednia domowa pielęgnacja włosów.

Dzielimy ją na 3 kategorie:

  • niskoporowate,
  • średnioporowate,
  • wysokoporowate.

Na ogół kosmyki mają identyczną strukturę na całej swojej długości. Istnieją jednak włosy, których porowatość różni się u nasady i na końcach.

Dobór prawidłowej pielęgnacji pomoże w zachowaniu równowagi PEH.

Brzmi skomplikowanie? Niepotrzebnie :).

Tajniki równowagi PEH

PEH to akronim od trzech najważniejszych rodzajów składników pielęgnacyjnych dla włosów:

  • P jak proteiny (aminokwasy, keratyna, elastyna, proteiny hydrolizowane),
  • E jak emolienty (oleje i masła roślinne, woski, alkohole tłuszczowe),
  • H jak humektanty (kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna).

Pierwsze z nich odpowiedzialne są za budowę włosa. Stosowanie kosmetyków z proteinami pozwala na uzupełnienie ubytków w strukturze włosa, co sprawia, że włosy stają się mocniejsze. Niestety, jeśli zastosujemy ich zbyt dużą ilość, włosy staną się matowe i puszące. W dotyku będą sprawiać wrażenie sztywnych oraz przesuszonych. Warto więc zadbać o to, by w pielęgnacji włosów nie było ich ani za dużo, ani za mało.

Emolienty są składnikami, które zmniejszają utratę wody z włosa. Poniekąd chronią również przed promieniowaniem słonecznym. Te tłuszczowe substancje nadają włosom elastyczność oraz blask. Powlekają łodygę włosa, co chroni go przed zniszczeniami.

Ostatnie z grupy składników niezbędnych włosom to humektanty. To typowe nawilżacze, które pomagają utrzymać optymalny poziom wilgoci. Równoważą działanie protein, a ich niedobór prowadzi do szorstkości i suchości włosów. Nadmiar humektantów objawia się z kolei oklapniętymi i zwijającymi się w strąki kosmykami.

Do określenia porowatości włosów posłużyć mogą 3 domowe testy porowatości:

  • test ze szklanką wody,
  • określenie czasu schnięcia,
  • badanie palpacyjne.

Żadna z tych metod nie jest idealna, ale pozwoli Ci na przybliżenie typu swoich włosów i określenie, po które kosmetyki należy sięgnąć. Np. w kwestii modnego ostatnio olejowania włosów!

Olejowanie włosów

Jeśli marzysz o gładkich, błyszczących włosach w dobrej kondycji, olejowanie włosów przybliży Cię do upragnionego efektu.

Olejowanie to nic innego jak nakładanie substancji tłuszczowych na pasma włosów. Jak olejować włosy?


Możesz zrobić to na sucho oraz na mokro:

  • olejowanie na sucho to nakładanie oleju na suche włosy. To najszybsza opcja z możliwych, ale łatwo przesadzić wówczas z ilością produktu. Olej zmywa się także ciężej i powoduje on rozprostowanie skrętu włosów.
  • olejowanie na mokro to rozprowadzanie oleju na podkładzie z toniku, hydrolatu lub aloesowego żelu. Ułatwia to zmycie oleju z włosów i nie da się wówczas przesadzić z ilością.

Nie należy nakładać oleju na całą długość włosa, lecz mniej więcej na ich końce.

Czas pozostawienia oleju na włosach należy dobrać indywidualnie. U niektórych osób najlepsze efekty uzyskuje się, pozostawiając olej na całą noc. Inni zauważą optymalny efekt po znacznie krótszym czasie. Olej warto jednak trzymać na włosach przez co najmniej godzinę.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

porowatość włosa

Włosy średnioporowate charakteryzują się średnim odchyleniem łuski włosa. Są stosunkowo podatne na stylizację i z łatwością się układają. Mogą jednak plątać się i puszyć, jeśli znajdą się w środowisku o wysokiej wilgotności. Zazwyczaj są miłe w dotyku.

Kluczem do pielęgnacji włosów średnioporowatych jest zachowanie balansu PEH.

Choć dla początkujących może się to wydawać niełatwe, z pomocą przychodzą kosmetyki dedykowane temu typowi włosa. Poznaj składy dobrane specjalnie pod kątem potrzeb, czyli odżywki: Proteinowa Magnolia czy Emolientowy Irys.

Na kondycję włosów średnioporowatych wspaniale wpływa olejowanie jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

Do najlepszych olejów zaliczamy: olej arganowy, lniany, rzepakowy lub olej makadamia. Dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów oraz olej z rokitnika.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Właściciele włosów wysokoporowatych dobrze wiedzą, że to wymagający typ włosa, bo są to włosy o największym kącie rozchylenia łusek.

To często posiadacze włosów kręconych, matowych i suchych. Co więcej, są bardzo delikatne, a nawilżające produkty do pielęgnacji chłoną w mgnieniu oka. Włosy wysokoporowate łamią się na końcach i szybko uszkadzają. Są pozbawione blasku i plączą się z łatwością.

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych należy postawić na wytworzenie bariery, która otuli łuskę włosa. To kosmyki wymagające uszczelnienia i ochrony przed łamaniem i rozdwajaniem się. Nie lubią stylizowania na gorąco, a do ich olejowania najlepiej sprawdzą się wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Sięgnij więc po: olej z wiesiołka, olej lniany lub słonecznikowy. Sprawdzą się również kosmetyki zawierające olej z awokado, z pestek winogron i kiełków pszenicy, np. ta maska do włosów wysokoporowatych.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Co z włosami niskoporowatymi? Ich łuska jest najmniej odchylona od łodygi. To włosy błyszczące i stosunkowo odporne na zniszczenia. Są najmniej problematyczne i nie sprawiają problemów z rozczesywaniem. Mają jednak tendencję do skróconej świeżości i szybkiego przetłuszczania się, a także sprawiają wrażenie oklapniętych. W nadaniu objętości pomoże np. maska do włosów Kokos i Glinka.

Olejowanie włosów niskoporowatych powinno przebiegać z wykorzystaniem olejów o małej cząsteczce. Idealnie sprawdzą się te z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych. Jakie to produkty?

Olejować włosy należy: masłem Shea, kakaowym lub mango, a także olejem kokosowym, cupacu.

Pamiętaj, że dbanie o włosy ma stanowić dla Ciebie przyjemność, a efekty wymagają czasu. Stosowanie kosmetyków dedykowanych określonej porowatości ułatwią Ci pielęgnacyjne zadanie. Nie zniechęcaj się więc i znajdź swój sposób na piękne i zdrowe włosy… a potem daj nam znać jakie kosmetyki lubisz najbardziej! 🙂

Jeżeli nie czytałaś/łeś jeszcze pierwszej części artykułu: Świadoma pielęgnacja włosów – podstawy to gorąco zachęcamy. seo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapewniamy, że publikowane opinie pochodzą od osób, które używały lub nabyły dany produkt. Po zatwierdzeniu wyświetlamy zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie o produkcie.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.