Szczotkowanie na sucho efekty i korzyści
Jeśli marzysz o gładkiej, odżywionej i jędrnej skórze… to temat dla Ciebie!
Czy warto szczotkować skórę?
Szczotkowanie ciała powoduje przede wszystkim pobudzenie krążenia krwi oraz limfy. Dodatkowo poprawia koloryt i ujędrnia ciało. To także skuteczny sposób na cellulit i “truskawkową skórę”!
Wzmożony przepływ krwi dostarcza skórze większą ilość składników odżywczych, a te powodują jej lepsze odżywienie. Usprawnienie transportu limfy zmniejsza zastoje i obrzęki — także cellulit wodny. Co więcej, szorstkie włókna szczotki złuszczą martwy naskórek, dając efekt wypeelingowanej skóry. To także świetna profilaktyka w przypadku wrastających włosów. Dopełnieniem zabiegu jest odpowiednia pielęgnacja, czyli ujędrniające kremy i balsamy. Wyszczotkowana skóra znacznie lepiej wchłania kosmetyki.
Ważna jest jednak technika masażu!
Jak szczotkować ciało na sucho?
Zapamiętaj dwie ważne zasady:
- Masaż na sucho wykonujemy zawsze w stronę serca.
- Nacisk szczotki na skórę nie musi być bardzo duży.
Cały masaż powinien trwać zaledwie do 10 minut.
Szczotkowanie warto zacząć od stóp i następnie skierować się ku górze. Nie pomijaj (przeważnie szorstkich) kolan! Wykonywane ruchy powinny być płynne, a nacisk umiarkowany. Nieco więcej siły można użyć w okolicy pośladków, unosząc je lekko od spodu do góry.
Następnym etapem jest tułów, a dokładnie brzuch i klatka piersiowa. Są to obszary szczególnie delikatne, a więc warto dodatkowo zmniejszyć nacisk. Na brzuchu możesz wykonywać krótkie, posuwiste ruchy lub okrężne, w kierunku wskazówek zegara. Drugi sposób przyspieszy perystaltykę jelit i ułatwi dodatkowo wypróżnianie.
Podczas masażu dekoltu także kieruj się w stronę serca. W praktyce to prawie jedyny ruch, który wykonuje się “w dół”. Nie można pominąć też pleców!
Na samym końcu zaleca się wykonać masaż kończyn górnych, który powinien zaczynać się od dłoni. Dalej należy masować przedramiona, łokcie i ramiona. Łokcie, to (podobnie jak kolana) jeden z bardziej szorstkich elementów naszej skóry. Dobrze dać im trochę dodatkowej miłości :).
O czym jeszcze warto pamiętać? Pojawienie się zaczerwienienia skóry i jej rozgrzanie jest reakcją całkowicie normalną. Choć pierwsze spotkanie ze szczotką może być mało przyjemne, skóra szybko przyzwyczai się do tej formy stymulacji.
Ta prosta metoda ujędrniania skóry nie wymaga stosowania żadnych substancji poślizgowych. Co to oznacza? Oliwki czy balsamy do masażu nie będą potrzebne.
Masaż na sucho oznacza także brak użycia wody, a więc wykonywanie go przed prysznicem, a nie w jego trakcie.
Kiedy można spodziewać się efektów ze szczotkowania?
Nie od razu Rzym zbudowano 🙂
Efekty zależą głównie od naszej systematyczności i wyjściowego stanu skóry. Ile razy szczotkować ciało na sucho? Warto szczotkować skórę regularnie — codziennie lub co 2 dni. Skóry o wyższej wrażliwości mogą źle reagować na codzienne spotkania ze szczotką. Należy wtedy zmniejszyć częstotliwość masaży i obserwować reakcję skóry.
Najszybciej zauważalnym efektem jest większa miękkość skóry. To skuteczny sposób na pozbycie się nierówności na tylnej stronie ud czy pośladków!
Wzmożony przepływ krwi sprawi także w niedługim czasie, że skóra nabierze zdrowego kolorytu. Najdłużej trzeba niestety poczekać na efekty związane z “pomarańczową skórką”… Walka z cellulitem wymaga dodatkowo zastosowania specjalistycznej pielęgnacji czy wzmożonej aktywności fizycznej. Masaż szczotką usprawni jednak przepływ krwi przez zbitą tkankę tłuszczową, a to poprawi napięcie skóry. Walkę z cellulitem warto połączyć z zabiegami endermologii LPG lub masażu bańką chińską.
Po jakim czasie widać efekty szczotkowanie na sucho? Pierwsze efekty zauważyć można już po 2-4 tyg. regularnego szczotkowania skóry.
Co po masażu na sucho?
Po zakończeniu masażu na sucho warto wziąć prysznic lub kąpiel, aby usunąć resztki złuszczonego naskórka. Dobrym pomysłem byłoby tu również wykonanie peelingu. Na koniec świetnym dopełnieniem całego rytuału może być użycie kosmetyku nawilżającego lub ujędrniającego .
Jaką szczotkę wybrać do masażu na sucho?
Przede wszystkim jakość! Zapomnij o syntetycznym włosiu i postaw na naturalne włókno, najlepiej z agawy. Można znaleźć go także pod nazwą “tampico“. Jest odpowiednio twarde i szorstkie by stanowiło skuteczny sposób na odżywienie skóry. Akcesorium z naturalnego tworzywa posłuży także na dłużej.
Na kosmetycznym rynku dostępne są także szczotki z włosiem z kokosa. Ich włosy sprawiają wrażenie delikatniejszych, więc sprawdzą się dla nadwrażliwców.
Podstawa szczotki wykonana jest najczęściej z drewna, a więc warto kierować się zaleceniami producenta w kontekście używania jej pod wodą. Szczotki wykonane z tworzywa sztucznego są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia
Wygoda masowania to drugi bardzo ważny element. Sięgnij po szczotkę z odczepianą rączką lub z paskiem, który ułatwi chwyt. Rozmiar szczotki powinien być dopasowany do wielkości dłoni — zbyt duża utrudni jej trzymanie, a zbyt mała zmniejszy komfort masażu. Szczotka z długim uchwytem usprawnia również masowanie pleców.
Przeciwwskazania do szczotkowania na sucho
Szczotkowania nie można wykonywać bez ograniczeń. Przed zakupem szczotki warto zapoznać się z przeciwwskazaniami.
Unikaj tej formy zabiegu, jeśli:
● na skórze obecna jest infekcja bakteryjna lub grzybicza,
● skóra jest podrażniona i znajdują się na niej rany czy zdarty naskórek,
● posiadasz wystające znamiona barwnikowe (pieprzyki),
● na skórze obecne są żylaki,
● masz skłonność do tworzenia “pajączków” (wenektazji) na skórze,
● miejsce planowanego masażu objęte jest aktywnym trądzikiem (stany zapalne),
● w miejscu planowanego masażu występują aktywne zmiany atopowe,
● masz zaawansowane rogowacenie okołomieszkowe,
● na skórze znajdują się świeże blizny, świeże tatuaże,
● wystąpiło poparzenie słoneczne.
Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych, ostrego podrażnienia czy zaostrzenia chorób skóry.
Jak dbać o szczotkę?
Inwestycja w szczotkę dobrej jakości zwróci się w postaci efektów na skórze. By miała szansę posłużyć jak najdłużej, należy zadbać o higienę akcesorium.
Po wykonaniu masażu powinno się każdorazowo usunąć martwy naskórek. W tym celu należy wytrzepać włosie, a dodatkowo przemyć pod bieżącą wodą z użyciem mydła. Przed suszeniem, szczotka musi zostać dokładnie wypłukana.
Warto wiedzieć, że szczotka może ulec zniekształceniom w kontakcie z powietrzem suszarki czy grzejnika. Należy suszyć ją więc naturalnie, kierując włosie ku dołowi. Szczotkę dobrze jest przechowywać w suchym i zamkniętym miejscu, by nie stała się siedliskiem kurzu.
Podsumowanie – szczotkowanie na sucho efekty
Szczotkowanie ciała na sucho to prosta metoda less waste, która wspiera walkę z cellulitem i zapewnia chwilę relaksu. Choć jest to zabieg całoroczny, to szczególnie poleca się go przed wiosną i latem. Dzięki temu skóra zyska zdrowy koloryt i lepszy wygląd tuż przed sezonem na szorty i krótkie spódniczki!
Szczotkowanie na sucho efekty Cię zaskoczą. To jak, skusisz się na wiosenną odnowę?
Comments are closed.