pielęgnacja twarzy krok po kroku - nakladanie maseczki

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Droga to rozświetlonej i promiennej skóry to maraton, nie sprint. Prawidłowo dobrana, systematyczna pielęgnacja twarzy to najważniejszy krok do pięknej cery. Pięknej, lecz nie idealnej, bo prawdziwa skóra miewa swoje humory. W jakiej kolejności nakładać kosmetyki na twarz? Jak prawidłowo je dobrać i w jaki sposób stosować? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy krok po kroku.

pielegnacja twarzy krok po kroku

Schemat jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy krok po kroku

Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Niezależnie od typu cery, każda skóra powinna dostać od nas trochę miłości i troski. To, po jaki rodzaj produktu sięgniemy oraz jakie składniki aktywne wybierzemy, zależy od typu skóry. Innych składników będzie potrzebować skóra z łojotokiem, a inne zbawiennie działają na skórę suchą. Do najważniejszych filarów pielęgnacji absolutnie każdej skóry należą:
● oczyszczanie,
● tonizacja
● odżywianie
● złuszczanie,
● nawilżanie i
● fotoprotekcja.
Nie zastanawiaj się dłużej “jak dbać o skórę twarzy rano?” i zobacz, jak powinna przebiegać prawidłowa pielęgnacja twarzy krok po kroku!

Krok 1 – oczyszczanie twarzy

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się czy musisz oczyszczać skórę rano, odpowiedź brzmi – jak najbardziej! Już tłumaczymy dlaczego.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy zawsze rozpoczyna się od jej oczyszczenia. Choć to za dnia skóra zbiera się najwięcej zanieczyszczeń, nocą także gromadzi się na niej kurz.  Co więcej, nocą skórę także pokrywa pot oraz łój i przylegają do niej martwe komórki naskórka z poduszki. By je usunąć nie wystarczy jedynie strumień wody…

Jesteś zwolenniczką pianek czy wolisz żelowe konsystencje? Producenci dbają o różnorodność i bogaty wybór. Apetyczna figa w żelu odżywczo-nawilżającym Mokosh to raj dla skóry i… zmysłów! Żel delikatnie się pieni i skutecznie usuwa ze skóry wszelkie zanieczyszczenia. Pozostawia skórę odświeżoną i nawilżoną, a dodatkowo występuje w mniejszym, podróżnym opakowaniu. Fanki “piana party” nie muszą czuć się pominięte! Rozkoszna figa to także składnik… oczyszczającej pianki od Asoa.

Niezależnie od wyboru, zwilż skórę wodą i nałóż produkt do oczyszczania na dłoń. Przenieś go następnie na skórę twarzy i masuj z delikatnym naciskiem.

Krok 2 – tonizacja

Po oczyszczeniu i osuszeniu skóry przechodzimy do drugiego etapu – tonizacji! To tu rozpoczynamy dostarczanie składników aktywnych naszej cerze.

Jeszcze kilka lat temu tonizacja skóry służyła do wyrównania pH po jej oczyszczaniu. Dziś, kosmetyki do oczyszczania nie wpływają znacząco na wahania pH. Sama tonizacja stała się więc nieobowiązkowym (lecz dobroczynnym!) elementem codziennej pielęgnacji.

Tonik do twarzy to produkt który możemy używać rano i wieczorem. Wystarczy przenieść go na wacik i przetrzeć nim skórę lub skorzystać z atomizera. Drobna mgiełka szybko się wchłania, przygotowując skórę pod kolejne kroki w pielęgnacji.

Krok 3 – serum

serum wzmacnia dzialanie kremu z filtrem

Zanieczyszczenia środowiska czy codzienny stres to czynniki towarzyszące nam codziennie. Niestety, zwiększają one ilość wolnych rodników w skórze, a to przekłada się na przyspieszenie starzenia skóry. Jak temu zapobiec?

Pielęgnacja skóry to działanie wielokierunkowe, także przeciwwolnorodnikowe! Silnym składnikiem wyłapującym wolne rodniki jest np. witamina C. Warto ją stosować na dzień, bo wzmocni działanie kremu z filtrem, zapewniając solidną ochronę naszej skórze. Wybierz lekkie serum z potrójną witaminą C i antyoksydantami od Resibo lub zastrzyk antyoksydacji od Iossi Pro i ciesz się rozświetloną skórą!

Rozsmaruj niewielką ilość po wchłonięciu się toniku i przejdź do pielęgnacji okolic oka.

Krok 4 – krem pod oczy

Grubość skóry różni się w zależności od tego gdzie się znajduje. Największą grubość osiąga na piętach, a najmniejszą… wokół oczu. To właśnie dlatego okolice oka najszybciej zdradzają nasz wiek, zmęczenie i nieprzespaną noc.

W trosce o tą delikatną okolicę warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji skóry krem pod oczy. Dedykowane na dzień, jak np. Resibo – Bright Now lub Mokosh z zieloną herbatą korygują cienie pod oczami i rozświetlają spojrzenie. Są idealną bazą pod makijaż, a ich składniki wpływają na poprawę wyglądu wokół oka.

Czy wiesz jak aplikować krem pod oczy by nie rozciągać delikatnej skóry? Nałóż niewielką ilość produktu na zewnętrzną stronę dłoni i przenieś go pod oko. Wklepuj krem stempelkowym ruchem, wykorzystując do tego serdeczny palec. Pozostaw krem do wchłonięcia i… skup się na pielęgnacji twarzy!

Krok 5 – krem do twarzy

Odpowiednie nawilżenie to ogromnie ważny aspekt pielęgnacji cery. Zbyt mała ilość składników nawilżających sprawia, że skóra staje się szorstka i nieelastyczna. Uwidaczniają się na jej powierzchni zmarszczki, skóra szarzeje i wygląda na zmęczoną.

Kosmetyki do nawilżania różnią się od siebie konsystencją, a do głównych grup możemy zaliczyć:

  • emulsje oraz
  • kremy.

W przypadku cer normalnych, suchych lub odwodnionych sprawdzą się kosmetyki kremowe o dużej lub średniej gęstości. Cery tłuste i mieszane dobrze będą czuły się w lekkich emulsjach – np. micelarnej emulsji konopnej Polny Warkocz – lub w kremach-żelach.

Kremy na dzień mogą także pełnić formę ochrony przed miejskimi zanieczyszczeniami. Resibo – City Zen to aktywny krem miejski, który pełni funkcję tarczy ochronnej dla naszej skóry. Zmniejsza potencjał prozapalny i pielęgnuje naszą skórę.

 Krok 6 – krem z filtrem

Ostatnim krokiem porannej pielęgnacji cery jest niewątpliwie ochrona przeciwsłoneczna. Stosowana całorocznie przeciwdziała powstawaniu zmarszczek czy przebarwień. To zasadniczo najprostszy krok w pielęgnacji anti-aging. Wbrew powszechnej opinii – krem z filtrem wcale nie jest zarezerwowany na lato!

Cerom bardzo jasnym zaleca się stosowanie najwyższej ochrony przeciwsłonecznej, a więc SPF 50. Posiadaczki cer śniadych mogą pozwolić sobie na niższy faktor – SPF 30. By krem z SPF skutecznie chronił skórę należy nałożyć go w ilości ok. 1-1,2ml. To miara odpowiadająca długości około dwóch środkowych palców. Rozprowadź krem na powierzchni twarzy i szyi i wmasuj go w skórę. Odczekaj ok. 20 min. do wytworzenia ochronnego filmu i… jesteś gotowa na podbój dnia!

Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Niech pierwsza rzuci kamieniem ta, która nigdy nie zasnęła w makijażu… Choć każdej z nas zdarzyło się to chociaż raz, to praktyka której należy unikać jak ognia! Jak dbać o skórę twarzy wieczorem? Co nakładać najpierw: serum czy krem? Sprawdź jak powinna wyglądać wieloetapowa pielęgnacja twarzy krok po kroku.

Krok 1 – demakijaż

Demakijaż to nic innego jak usuwanie makijażu. Co ważne, to także forma wstępnego oczyszczania skóry. Wraz z kosmetykami kolorowymi usuwamy z twarzy również kurz i zanieczyszczenia zgromadzone przez cały dzień. Jak poprawnie przeprowadzić demakijaż, by już na tym etapie pielęgnacji zadbać o kondycję skóry?

Do zmycia makijażu możemy wybrać produkt: na bazie oleju lub płyn micelarny.

Pierwszy z nich świetnie sprawdzi się w przypadku kosmetyków wodoodpornych. Co więcej, substancje tłuszczowe otulają skórę warstwą ochronną i redukują przesuszenia. Zwolenniczki klasycznych postaci olejów nie przejdą obojętnie obok olejku do demakijażu Clochee. Wygodna pompka ułatwia aplikację produktu, a duża pojemność starcza na dłużej! Co jednak powiesz na niestandardowe kosmetyki na bazie oleju? Daj się zaskoczyć balsamem myjącym od Asoa i kojącą galaretką od Mohani! To wygodne słoiczki z których z pewnością nic się nie wyleje. Wystarczy nałożyć kosmetyk na dłonie, rozprowadzić na skórze twarzy, przemasować, a następnie zmyć ciepłą wodą.

Jeśli wolisz zmywać makijaż płynem micelarnym, przygotuj waciki i sięgnij po rumiankową esencję micelarną Polny Warkocz. To produkt oparty o łagodzący wyciąg z rumianku, który równocześnie usunie makijaż i ukoi skórę. Wegańską propozycją może być: Czarna Porzeczka i Słonecznik – płyn micelarny do skóry delikatnej i wrażliwej. Nasącz wacik płynem i przyłóż do skóry. Odczekaj chwilę, by makijaż miał szansę się rozpuścić i przyłóż wacik ponownie. Unikaj pocierania skóry – micele naprawdę dadzą sobie radę!

 Krok 2 – oczyszczanie

Po dokładnym demakijażu skóry, pora na kolejny krok – oczyszczanie! Wszystko to, co nie zostało usunięte w trakcie demakijażu domywamy wraz z żelem lub pianką.

To powtórka porannego etapu, który dobrze już znasz! Ponownie zwilż skórę wodą i wyciśnij produkt do oczyszczania na dłoń. Przenieś go na skórę twarzy i masuj, wykonując okrężne ruchy. Nie zapominaj o kącie żuchwy, linii włosów czy płatkach uszu! To tam często tworzą się niedoskonałości…

Krok 3 – peeling i maska

Trzeci krok wieczornej pielęgnacji to złuszczanie martwego naskórka, czyli peeling. Wykonywany systematycznie zapobiegnie zatykaniu się porów i tworzeniu zaskórników. Co więcej, sprawi, że skóra będzie gładka i miękka w dotyku! Na kosmetycznym rynku można spotkać różne formy peelingów: mechaniczne, kwasowe i enzymatyczne. Jaki będzie dla Ciebie najlepszy?

  • peeling enzymatyczny to najłagodniejsza forma złuszczania naskórka. Idealnie sprawdzi się w przypadku skór wrażliwych, suchych i nadreaktywnych. Często wzbogacany jest w składniki nawilżające lub regenerujące skórę, tak jak w peelingu ananas-żurawina od Asoa,
  • peeling kwasowy to mocniejszy w działaniu produkt, najczęściej skierowany do cer z niedoskonałościami lub łojotokiem. W jego przypadku należy zachować ostrożność i obserwować reakcję skóry!
  • peeling mechaniczny z kolei to fizycznie usuwanie martwego naskórka za pomocą zmielonych łupin orzechów czy pestek, bursztynowego pyłu lub perlitu. Ostatnie dwa to składniki rozświetlającego peelingu Ready To Glow. Dzięki łagodnym substancjom ścierającym nadaje się do większości skór. Posiadacze skóry wrażliwej muszą sprawdzić go na niewielkiej powierzchni skóry.

Kiedy i jak złuszczyć martwy naskórek? Każdy z peelingów nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy. W przypadku peelingu enzymatycznego i kwasowego, produkt zostawiamy na powierzchni skóry na określony przez producenta czas. Po upływie chwili zmywamy je za pomocą wody. Peeling mechaniczny usuwa martwy naskórek za pomocą tarcia. Po kilkuminutowym masażu także zmywamy go wodą.

Pamiętaj, że nie należy złuszczać naskórka częściej niż co 2-4 tygodni! Nadmierne usuwanie powierzchniowej warstwy może doprowadzić do podrażnienia skóry.

Na tak przygotowaną skórę warto nałożyć maskę zgodną z potrzebami skóry. Jej składniki wnikną głębiej przez usunięcie warstwy rogowej i pielęgnacja będzie efektywniejsza! Potrzebujesz ukojenia i nawilżenia? Maseczka z niebieskiej glinki Auna to odpowiedź na potrzeby twojej skóry!

Krok 4 – tonizacja

tonizacja przywraca prawidlowe ph skory

To ten sam krok, który wykonywałaś rano! Skóra przed snem będzie Ci wdzięczna za dawkę składników aktywnych.

Krok 5 – krem pod oczy

Czym różni się krem pod oczy na dzień od tego na noc? Przeznaczony do wieczornej pielęgnacji ma zazwyczaj bogatszą konsystencję i silniej regeneruje cienką skórę. Nałożony grubszą warstwą może stanowić maskę pod oczy i działać wtedy, kiedy śpisz.

Krok 6 – serum/kwasy

Poza tonikiem, to właśnie serum stanowi skoncentrowane źródło składników aktywnych. Wysokiej jakości ekstrakty roślinne wznoszą pielęgnację skóry na wyższy poziom. Nie tylko podbiją działanie kremu nawilżającego, ale także dostarczą skórze tego, co najlepsze.

Należy pamiętać, że potrzeby naszej cery zmieniają się pod wpływem czynników środowiskowych. To właśnie dlatego ważne jest, by na bieżąco określać czego potrzebuje nasza cera. Substancje zawarte w serum mogą działać:

Ich systematyczne stosowanie znacznie poprawia stan cery i wzmacnia działanie innych kosmetyków.

Krok 7 – krem/maska na noc

Stosowanie kremu na noc, to ostatni kluczowy krok w utrzymaniu dobrej kondycji skóry.

Substancje nawilżające, zawarte w kremie na noc, domykają na skórze składniki dostarczone wcześniej i dbają o całonocną pielęgnację. Ty śpisz, a twoja skóra pięknieje!

Kremy do twarzy na noc są z reguły gęstsze niż te pod makijaż. Mogą stanowić formę całonocnej maski, czego przykładem jest np. Mokosh – liftingująca maska do twarzy Owies i Bambus, ale to nie wszystko! Dzięki różnorodności wyciągów roślinnych mamy szansę regenerować i zwalczać wolne rodniki także w trakcie snu.

Zaawansowani w pielęgnacji twarzy krok po kroku mogą skusić się na naturalny krem z retinolem. Zawarty w składzie retinol niweluje oznaki starzenia, napina skórę i dodatkowo wygładza jej powierzchnię. Wprowadzając retinol koniecznie pamiętaj o regeneracji i ochronie skóry przed słońcem! Ten modny składnik wymaga pokory i cierpliwości. Wprowadzaj go stopniowo, budując tolerancję i nie popędzaj swojej cery.

Codzienna pielęgnacja twarzy to dobry nawyk, dzięki któremu szybko zobaczysz efekty. Żadne kosmetyki nie przyniosą jednak oczekiwanych rezultatów, jeśli braknie ci systematyczności w trosce o skórę. Spraw, by wieloetapowa pielęgnacja twarzy była chwilą tylko dla ciebie, a nie smutnym obowiązkiem. Pokochaj swoją skórę i pokaż, jak promieniejesz!

Jeżeli zaciekawił Cię nasz poradnik “Pielęgnacja twarzy krok po kroku” koniecznie sprawdź nasz poprzedni wpis